"Z dovolené ve zdraví."

Chagasova nemoc

Chagasova nemoc
Americká trypanosomóza

Potenciálně život ohrožující parazitární onemocnění, způsobované prvokem Trypanosoma cruzi. Vyskytuje se v Latinské Americe, kde ji nejčastěji přenáší ploštice rodu triatoma. Nemoc je pojmenována podle Brazilského lékaře Carlose Ribeiro Justiniano Chagase, který nemoc popsal v roce 1909.

Původce: Trypanosoma cruzi. Prvok, příbuzný Trypanosomy spavičné, která je v Africe původcem Spavé nemoci.

Zdroj: Hlodavci, domácí zvířata, člověk.

Přenos: Bodavé ploštice rodu Triatoma. Bodají často v oblasti obličeje, proto jsou v angličtině nazývány "kissing bugs". Podobně i v jiných jazycích. Vyskytují se zejména v chudinských čtvrtích na okrajích měst. Bodají v noci, kdy se živí sáním krve. Parazit prodělává v plošticích velkou část svého vývoje a je vylučován jejich výkaly. Zanesením výkalů ploštic do kůže při škrábání místa jejich bodnutí dochází k infekci. Požitím potravy kontaminované výkaly ploštic. Zejména čerstvé ovocné šťávy z nedostatečně omytého (exotického) ovoce. Je možný přenos také krví při transfúzi, transplantaci, nebo transplacentárně z matky na dítě.

Výskyt: Latinská Amerika, Západní Pacifik. Zavlečené infekce do S. Ameriky i Evropy jsou možné. Odhaduje se, že jen v roce 2008 zemřelo na Chagasovu nemoc 10 tisíc lidí.

Klinický obraz:
Svědivé zarudnutí až purpurový otok v místě bodnutí ploštice. Často v oblasti obličeje a očních víček. Horečka, bolest hlavy, zvětšení mízních uzlin, bolesti svalů, problémy s polykáním, bolesti břicha, nebo na hrudníku. Onemocnění často přechází do chronické fáze s postižením srdečního svalu, nebo jícnu. Po letech po nepoznané, nebo neléčené infekci může dojít k náhlému úmrtí na srdeční selhání.

Včas diagnostikovaná onemocnění jsou léčitelná antiparazitárními léky.

Hlavní preventivní opatření spočívá v likvidaci přenašeče - ploštic. Používání insekticidů a repelentů, sítě na oknech a dveřích, případně moskytiéry. V oblastech s výskytem nemoci je třeba mít se na pozoru před konzumací tepelně neupravených čerstvých ovocných šťáv a džusů, které mohou být kontaminovány výkaly ploštic.

Zdroj: WHO Fact Sheet (http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs340/en/index.html)

MUDr. Pavel Slezák, 27.4.12, 9:31

Sdílet/Líbí se mi