"Z dovolené ve zdraví."

Meningokoková meningitis (a ostatní meningokokové infekce)

Synonyma, klíčová slova: Invazivní meningokoková onemocnění (IMO), meningokokový zánět mozkových blan, meningokoková sepse, Watterhouse-Friedrichsenův syndrom, disseminovaná intravaskulární koagulace (DIC).

Charakteristika: Infekční onemocnění, způsobovaná bakterií Neisseria meningitis při jejím proniknutí obrannými bariérami organismu (invaze) a zasažení jinak sterilních orgánů (mozkové blány, krev, nadledviny atd.).

Původce: Neisseria meningitis, bakterie. Obecné označení "meningokok". Rozlišují se tzv. sérotypy a další podtypy. Klinicky nejvýznamnější jsou sérotypy A, B, C, Y a W135. Ve většině světa dominují různé podtypy sérotypu B. Klinicky nejzávažnější průběhy naopak vykazuje sérotyp C a Y. Epidemie v tzv. Meningitis-belt v rovníkové Africe způsobuje nejčastěji sérotyp A a W135.

Výskyt: Celosvětový. V různých částech světa dominují různé sérotypy - viz výše. Epidemické výskyty zejména v rovníkové oblasti Afriky (Meningitis belt) a na Saúdském poloostrově v souvislosti s poutí muslimů do Mekky (arab. Hajj - "hadž").

Zdroj: Výhradně človek. Nemocný, nebo bezpříznakový nosič. Nosičství v nosohltanu je relativně časté.

Přenos: Vzduchem, kapénková infekce.

Vnímavost: Imunita je skupinově specifická, kdo tedy onemocněl například meningokokem skupiny C, může znovu onemocnět skupinou B, či další. Postinfekční imunita zřejmě není celoživotní. Vyšší vnímavost u dětí a mladších jedinců (do 30 let), při stresu či fyzické námaze.

Inkubační doba: Krátka, několik dnů, nejčastěji 2 - 3 dny, nejvýše 1 týden.

Klinický obraz: Horečka, bolest hlavy, ztuhnutí šíje, nevolnost, zvracení, poruchy vědomí. Velmi rychlý rozvoj příznaků v řádech hodin. Komplikace: celková infekce - sepse, selhání nadledvin - Watterhouse-Friedrichsenův syndrom, vnitřní krvácení - disseminovaná intravaskulární koagulace (DIC). Při plném rozvoji infekce vysoká smrtnost, nebo trvalé následky (odumření - amputace částí končetin v důsledku neprokrvení).

Léčba: Včasné nasazení vysokých dávek antibiotik + léčba šokového stavu atd.

Prevence: Očkování na sérotypy A, C, Y, W135. V ČR jsou k dispozici polysacharidové vakcíny staršího typu, proti sérotypům A+C a dále modernější, konjugované vakcíny proti sérotypu C a nově čtyřkombinace proti sérotypům A,C, Y a W135.

Sdílet/Líbí se mi