"Z dovolené ve zdraví."

Paratyfus

Paratyfus (angl. paratyphoid fever, enteric fever) je akutní horečnaté onemocnění způsobované bakteriemi Salmonella paratyphi typu A, B, nebo C. Klinicky je velmi podobné břišnímu tyfu. Vyskytuje se však méně často.

Původce: Salmonella paratyphi typu A, B, nebo C.

Zdroj: Člověk nemocný, nebo nosič, v případě paratyfu typu B i zvíře, nebo pták. Původce nemoci je vylučován stolicí.

Přenos: Fekálně - orální. Kontaminace potravy, vody. Syrové ovoce, zelenina, mořské plody konzumované za syrova v zemích s jeho výskytem.

Vnímavost: Všeobecná, imunita je typově specifická, neúplná a krátkodobá. Častěji onemocní senioři, než mladší jedinci.

Výskyt: V zemích s rozvinutou ekonomikou a mírným klimatem se již nevyskytuje s výjimkou imporotvaných případu. Častější výskyt je v subtropických a tropických zemích, hlavně v oblastech s nižší hygienickou úrovní. Ve srovnání s břišním tyfem je výskyt až desetkrát nižší.

Klinický obraz: Inkubační doba je 1 - 8 dní (2 týdny podle některých zdrojů). Převládá buď horečka s celkovou alterací stavu s kratším a lehčím průběhem, než u břišního tyfu (tyfoidní forma), nebo dominují průjmy, jako u ostatních salmonelóz (gastroenterická forma). Komplikace jsou vzácné v podobě onemocnění jater a sleziny. Může dojít k dlouhodobému nosičství, které diskvalifikuje z epidemiologicky závažných činností (např. v potravinářství).

Diagnostika: Klutivace původce z výtěru stolice, případně z krve. Možnost sérolgického průkazu protilátek se v akutní diagnostice neuplatní.

Možnosti léčby: Antibiotika, doplňování tekutin v případě průjmu, symptomatická léčba horečky.

Možnosti prevence: Na rozdíl od břišního tyfu pro paratyfy možnost očkování není. Vakcína proti břišnímu tyfu nechrání před paratyfy. Prevene proto spočívá v dodržování hygienických pravidel (mytí rukou), konzumaci tepelně upravených potravin a pití balené, nebo řádně zabezpečené pitné vody. Ovoce a zeleninu je třeba v zemích s rizikem výskytu paratyfu omývat jen v bezpečné pitné vodě (viz výše) a oloupat. Plody typu dýně a melounu jsou rizikové při hnojení lidskými výkaly (kořenový systém může nasát salmonely do dužiny plodu).

MUDr. Pavel Slezák, 6.9.2013, 10:30

Zdroje:

Základy prevence infekčních onemocnění. Manuál prevence III. SZÚ 2006.

Typhoid / paratyphoid fever: Fact sheet for the general public. ECDC, 13 August 2010.

Sdílet/Líbí se mi