"Z dovolené ve zdraví."

Saúdská Arábie: nový koronavirus

Zcela nový typ viru z čeledi Coronaviridae byl identifikován u dvou pacientů, kteří onemocněli v souvislosti s pobytem na Arabském poloostrově.
První pacient byl 60 letý muž, který v červnu onemocněl zápalem plic, komplikovaným selháním ledvin v Súdskoarabské nemocnici v Jeddahu. Pacient onemocnění podlehl. Nový typ viru byl identifikován vědeckým pracovištěm v Holandsku.
Stejný typ koronaviru byl prokázán u 49 letého muže, který onemocněl v Kataru a byl letecky transportován do Londýna na začátku září letošního roku.
Zpětně se vyšetřují vzorky osob, které onemocněly a zemřely na akutní infekci dýchacích cest v oblasti Arabského poloostrova, ale zatím nebyl žádný další případ identifikován.

Uvedené dva případy vzbudily velkou pozornost u odborné veřejnosti zejména kvůli nedávné pandemii jiného koronaviru, který způsoboval onemocnění známé pod názvem SARS. V roce 2003 tehdy onemocnělo na osm tisíc osob na celém světě a nejméně 774 lidí zemřelo. Jinak jsou koronaviry dlouhodobě známé spíše jako původci onemocnění zvířat a tzv. „běžného nachlazení“ u lidí.

Současný nový virus zatím zřejmě nejeví schopnost šířit se z člověka na člověka. O jeho chování toho však ví věda zatím jen velmi málo, vzhledem k tomu, že byl izolován dosud jen u zmíněných dvou případů. Pro zvýšení pravděpodobnosti záchytu nových onemocnění byla vytvořena provizorní definice onemocnění novým koronavirem. V češtině je dostupná na stránkách Ministerstva zdravotnictví, stejně jako další, podrobnější informace.

MUDr. Pavel Slezák

27.9.2012, 15:09

Zdroje:

ProMed-mail, ECDC- Rapid Risk Assessment, WHO, Státní zdravotní ústav, MZ ČR

 

Sdílet/Líbí se mi