"Z dovolené ve zdraví."

Zarděnky

Zarděnky - rubeola, rubella, German measles

Virové onemocnění s typickou vyrážkou, dříve obvyklé hlavně u dětí. Komplikovaný průběh s možným poškozením plodu a vznikem vrozených vývojových vad při infekci v těhotenství.

Původce: virus zarděnek.Skupina togavirů, rod rubiviry.

Zdroj: člověk, mohou být i bezpříznakové infekce. Nakažlivost až týden před prvními příznaky a min. 4 dny po výsevu vyrážky. Novorozenci s vrozeným zarděnkovým syndromem mohou vylučovat virus až 1 rok.

Cesta přenosu: vzduchem, kapénkovou infekcí, kontaktem s předmety kontaminovanými sekrety dýchacích cest infikovaných lidí.

Vnímavost / imunita: Po prodělaném onemocnění a po očkování doživotní imunita.

Výskyt: Celosvětový, se zavedením účinného očkování v 80. letech minulého století se velmi snížil. Ve vyspělých státech se už téměř nevyskytuje. Světová zdravotnická organizace si klade za cíl eliminovat zarděnky v nejméně 5 WHO regionech do roku 2020. V ČR bylo v roce 2011 hlášeno 28 případů.

Klinický obraz: Inkubační doba 2 - 3 týdny. Mírné horečnaté onemocnění s typickou zrnitou vyrážkou, nejdříve v obličeji, pak na krku a trupu. Zduření uzlin, hlavně za ušima. Vyrážka v ústech na měkkém patře.

Komplikace: U dospělých bolesti a záněty kloubů. U dětí vzácně náhlý úbytek krevních destiček - trombocytopenie, doprovázená krvácením do kůže - purpurou.

Při infekci matky v těhotenství (hlavně v prvním trimestru) riziko potratu, vážného poškození plodu a vrozených vývojových vad u dítěte - Vrozený zarděnkový syndrom.

Prevence: očkování. Kombinovaná, živá vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. V ČR se aplikuje dětem od 15. měsíce věku ve dvou dávkách s odstupem nejméně 6 měsíců. Lze přeočkovat i dospělé. Ženy nesmí tři měsíce po očkování otěhotnět.

MUDr. Pavel Slezák, 10.5.2012, 10:47

Zdroj: Manuál prevence v lékařské praxi, III. díl, Základy prevence infekčních onemocnění. Státní zdravotní ústav, Praha, 1996.

Sdílet/Líbí se mi