"Z dovolené ve zdraví."

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice
Angl. Yellow fever

Akutní virové horečnaté onemocnění s krvácivými projevy a vysokou smrtností, přenášené komáry a vyskytující se v tropické Africe a Jižní Americe. Pojmenování "žllutá" vychází ze žloutenky, která se objevuje u pacientů s postižením jater.

Původce: virus žluté zimnice, RNA virus z čeledi flavivirů, kam patří např. i viry horečky Dengue, Japonské a Klíšťové encefalitidy.

Zdroj: Opice a jiní obratlovci (džunglová forma), člověk (městská forma).

Přenos: komáry Aedes aegypti, u džunglové formy i jiné druhy.

Inkubační doba: 3 - 6 dnů

Klinický obraz: Náhle vzniklá horečka s třesavkou, bolestmi svalů a kloubů, nevolností a zvracením. Následně dochází k projevům krvácení do trávicího traktu, kůže a dutiny ústní. Jsou poškozeny játra a ledviny. Smrtnost je až 50%, ale v endemických oblastech jsou časté i i bezpříznakové infekce.

Výskyt: rovníková Afrika, Amazonie.

Možnosti prevence: ochrana před přenašeči - komáry, očkování. Očkování proti žluté zimnici může být podle mezinárodního zdravotního řádu vyžadováno jako podmínka vstupu do země. Vyžadují jej obvykle země, ve kterých se vyskytuje komár, přenašeč nemoci, ale nikoli onemocnění. Pak bývá očkování vyžadováno od osob, které přijíždí ze zemí s výskytem žluté zimnice. Z administrativních důvodů proto musí být očkování zapsáno v mezinárodním očkovacím průkazu a provedeno oprávněnou osobou - střediskem pro očkování do zahraničí.

 

MUDr. Pavel Slezák, 14.2.2012, 13:21

Zdroje:

Manuál prevence v lékařské praxi. Část IV. Základy prevence infekčních onemocnění. Státní zdravotní ústav, Praha, 1996;

Bednář M et al.: Lékařská mikrobiologie. Marvil, 1996.

Yellow fever, Fact sheet No 100. World Health Organization, January, 2011. (http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs100/en/index.html).

Sdílet/Líbí se mi